Ile kosztuje 1 kg każdego z wymienionych towarów?: 1. węgiel 380 zł za 1 t. zł za 1 kg 2.jagody 2 zł za 100 g. zł za 1 kg
Ogłoszenia o tematyce: stal cena za kg na Sprzedajemy.pl - Kupuj i sprzedawaj rzeczy używane i nowe w Twojej okolicy. Szybka, łatwa i lokalna sprzedaż rzeczy z drugiej ręki. Nieruchomości, Motoryzacja, Komputery, Meble, Antyki, Telefony, Sprzęt sportowy i inne
Jeśli wybierzecie komunikację zbiorową, po Cyprze z każdego z dużych miast kursują sieci autobusów miejskich. Bilety dzienne kosztują 5 EUR, tygodniowe 20 EUR. Taxi kosztuje 1 EUR za kilometr z dodatkową opłatą startową wynoszącą 5 EUR. Polecamy jednak wynająć samochód na Cyprze, jeśli chcecie jeździć po całej wyspie.
ILE KOSZTUJE 1 KG KAZDEGO Z WYMIENIONYCH TOWARÓW? wegiel-380zl za 1 t / jagody-2zl za 100g / szynka- 8,50zl za 25dag / cukier waniliowy-0,95zl za 10g
(ile kosztuje kg każdego z wymienionych towarów ) 1. 2zł za 100g .. zł za 1kg 2. 370zł za 1t ..zł za 1kg 3. 3,40zł za 10dag ..zł za 1kg 4. 0,55zł za 10g ..zł za 1kg 5. 4,20zł za 200g ..zł za 1kg 6. 7,50zł za 25dag ..zł za 1kg 7. 400zł za 1t ..zł za 1 kg 8. 0.85 zł za 10g ..zł za 1kf Proszę o szybką
Ile kosztuje 1 kg każdego z wymienionych towarów? jagody:2zł za 100g ..zł za 1kg węgiel:380zł za 1t ..zł za 1kg polędwica 4,40zł za 10dag ..zł za 1kg ziarna kawy:0,52zł za 10g ..zł za 1kg masło:4,30zł za 200g ..zł za 1kg szynka:8,50zł za 25dag ..zł za 1kg cement:400zł za 1t ..zł za 1kg cukier waniliowy :0
VQFP. Wegiel 390:1000=0,39 zł (1t=1000kg)jagody 4*10=40 zł ( bo w 1kg jest 10 razy po 100g)szynka 7,5 * 4=30zł ( 4* 25 dag=100 dag=1kg)cukier wan. 0,99 * 100=99 zł ( 10g *100=1000g=1kg)masło 5,3 * 5=16,5 zł ( 200g*5=1000g=1kg)poledwica 5,7*10=57 zł (100g*10=1000g=1kg)cement 450 :1000=0,45 zł ( 1t=1000kg)kawa 0,54 *100=54 zł (10g*100=1000g=1 kg)mam nadzieje ze rozumiesz ....
Na gruncie przepisów ustawy o VAT względem określonych towarów klasyfikowanych jako tzw. towary wrażliwe ustawodawca przewidział wyjątek od powszechnie przyjętego sposobu ewidencjonowania i rozliczania. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje wskazujące, na co należy zwrócić uwagę rozliczając tzw. towary wrażliwe na gruncie VAT przy ich zakupie i sprzedaży. Ustawodawca nie wprowadził w ustawie o VAT pojęcia towary wrażliwe. Prawodawca, zauważywszy możliwość potencjalnego oszustwa w obrocie niektórymi rodzajami towarów, zadecydował o ich zgrupowaniu. Załącznik nr 11 do ustawy o VAT określa tzw. towary wrażliwe na gruncie VAT. W zestawieniu załącznika nr 11 znajdują się określone wyroby ze stali niestopowej, złoto inwestycyjne, aluminium, ołów, cynk, cyna, nieobrobione plastycznie, określone wyroby z miedzi, komputery przenośne, telefony komórkowe, surowce wtórne: ze szkła, papieru i tektury, gumy, metalowe, wyroby jubilerskie. Ustawodawca, wskazując towary wrażliwe, posługuje się nomenklaturą PKWiU. W przypadku wątpliwości, czy dany towar mieści się w tabeli, podatnik może zwrócić się z pisemnym wnioskiem o dokonanie klasyfikacji do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. Towary wrażliwe na gruncie VAT - opodatkowanie Mechanizm odwrotnego obciążenia jest dopuszczony dyrektywą 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej dla zamkniętego katalogu transakcji. Celem mechanizmu odwrotnego obciążenia jest przeciwdziałanie oszustwom. Jego istota sprowadza się do przeniesienia obowiązku rozliczenia podatku z dostawcy na nabywcę, w konsekwencji osobą zobowiązaną do zapłaty VAT jest podatnik dokonujący dostawy towarów lub świadczenia usług (w myśl art. 193 dyrektywy VAT). Polski ustawodawca w art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT zdefiniował warunki, które muszą być spełnione, aby towary wrażliwe na gruncie VAT, wymienione w załączniku nr 11, podlegały opodatkowaniu w ramach mechanizmu odwrotnego obciążenia. Odwrotne obciążenie będzie miało zastosowanie, jeżeli spełnione są trzy warunki: dokonujący dostawy jest czynnym podatnikiem VAT, nabywca jest czynnym podatnikiem VAT oraz dostawa nie jest wykorzystywana wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku. Dostawa towaru jest zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, jeżeli: towar był wykorzystywany przez dostawcę wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku oraz dostawcy tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tego towaru nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Możliwe jest również zwolnienie od podatku towarów zgodnie z art. 122 ustawy o VAT, tj. dostawy złota inwestycyjnego. Nabywca towarów wrażliwych wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT jest odpowiedzialny za rozliczenie podatku VAT. W praktyce oznacza to, że z faktury dokumentującej dokonanie dostawy towarów zawierającej adnotację „odwrotne obciążenie” wykaże zarówno podatek należny, jak i podatek naliczony. Sprzedawca nie będzie wówczas zobligowany do naliczenia i wykazania podatku VAT. Podatek należny u nabywcy na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT stanie się również podatkiem naliczonym. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT podatnikowi w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Sprzedaż towarów wymienionych w załączniku nr 11 ustawy o VAT na rzecz osób fizycznych skutkuje koniecznością rozliczenia transakcji przez sprzedawcę, tj. wykazania VAT należnego i uiszczenia go do urzędu skarbowego. Szczególne zasady opodatkowania towarów wrażliwych Towary wrażliwe na gruncie VAT mają szczególne unormowania, otóż zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 w zw. z ust. 1c ustawy o VAT w przypadku dostaw towarów wymienionych w poz. 28–28c załącznika nr 11 do ustawy mechanizm odwrotnego obciążenia stosuje się, jeżeli łączna wartość tych towarów w ramach jednolitej gospodarczo transakcji obejmującej te towary bez kwoty podatku, przekracza kwotę 20 000 zł. Poz. Symbol PKWiU Nazwa towaru (grupy towarów) 28 ex Elektroniczne układy scalone – wyłącznie procesory. 28a ex Przenośne maszyny do automatycznego przetwarzania danych, o masie <= 10 kg, takie jak: laptopy i notebooki; komputery kieszonkowe (np. notesy komputerowe) i podobne – wyłącznie komputery przenośne, takie jak: tablety, notebooki, laptopy. 28b ex Telefony dla sieci komórkowych lub dla innych sieci bezprzewodowych – wyłącznie telefony komórkowe, w tym smartfony. 28c ex Konsole do gier wideo (w rodzaju stosowanych z odbiornikiem telewizyjnym lub samodzielnym ekranem) i pozostałe urządzenia do gier zręcznościowych lub hazardowych z elektronicznym wyświetlaczem – z wyłączeniem części i akcesoriów. Towary wrażliwe na gruncie VAT a jednolita gospodarczo transakcja Za jednolitą gospodarczo transakcję – w myśl art. 17 ust. 1d i ust. 1e VAT – uznaje się transakcję obejmującą: umowę, w ramach której występuje jedna lub więcej dostaw towarów z kategorii elektroniki wymienionej w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, nawet jeżeli są one dokonane na podstawie odrębnych zamówień lub wystawianych jest więcej faktur dokumentujących poszczególne dostawy; więcej niż jedną umowę, jeżeli okoliczności towarzyszące tej transakcji lub warunki, na jakich została ona zrealizowana, odbiegały od okoliczności lub warunków zwykle występujących w obrocie elektroniką. Reasumując, mechanizm odwróconego obciążenia dla towarów z zakresu elektroniki będzie miał miejsce, gdy łączna wartość ww. towarów w ramach jednolitej gospodarczo transakcji (bez kwoty podatku należnego) przekroczy 20 000 zł. Ustawodawca nie określił żadnego przedziału czasowego dla ww. limitu kwotowego, nie zidentyfikował okoliczności lub warunków odbiegających w obrocie elektroniką, odpowiedzialnością za prawidłowe zidentyfikowanie transakcji obciążył dostawcę. Skutki braku wartości planowanych dostaw w kontekście prawidłowego rozpoznania jednolitej gospodarczo transakcji określił Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w piśmie z 6 maja 2016 r., o syg. IPPP3/4512-144/16-5/JŻ, w którym czytamy:„(…) Jeżeli zawarta umowa o współpracy nie zawiera deklaracji o wartości planowanych dostaw (jak również nie wynika to z całokształtu okoliczności jej zawarcia), dokonywane w ramach takiej umowy dostawy powinny być oceniane indywidualnie:- gdy wartość dostarczanych towarów przekracza 20 000 zł – rozliczenie dostawy następuje na zasadzie odwróconego obciążenia,- gdy wartość dostarczanych towarów nie przekracza 20 000 zł – rozliczenie dostawy następuje na zasadach ogólnych,- gdy wartość dostarczanych każdorazowo towarów nie przekracza 20 000 zł, ale okoliczności realizacji dostaw mają nietypowy charakter – rozliczenie każdej z dostaw następuje na zasadzie odwróconego obciążenia (…)”. Towary wrażliwe na gruncie VAT - deklarowanie obrotu Podatnicy VAT zobligowani są względem określonych towarów klasyfikowanych jako tzw. towary wrażliwe na gruncie VAT poza właściwym rozpoznaniem obowiązku podatkowego dokonać także jego prawidłowego wykazania w deklaracjach VAT. Sprzedawca dokonujący dostawy towarów wymienionych w załączniku nr 11 ustawy o VAT zobligowany jest do wykazania w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K wartości sprzedaży w punkcie C 13 Dostawa towarów oraz świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 lub 8 ustawy (wypełnia dostawca), w pozycji 31. Sprzedawca zobligowany jest ponadto do złożenia deklaracji VAT-27 Informacja podsumowująca/korekta informacji podsumowującej w obrocie 01 listopada 2019 roku mechanizm odwrotnego obciążenia zostanie zastąpiony obowiązkiem stosowania podzielnej płatności, czyli split towarów wskazanych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT zobligowany jest w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K wykazać podstawę i wartość podatku należnego w punkcie C 15 Dostawa towarów oraz świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 lub 8 ustawy (wypełnia nabywca). W przypadku gdy przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazywanego w ramach procedury odwrotnego obciążenia, zobligowany jest ponadto do wykazania w punkcie D 2 Nabycie towarów i usług oraz podatek naliczony z uwzględnieniem korekt do wykazania wartości zakupu oraz kwoty podatku w pozycji 45 i 46 jako nabycie towarów i usług pozostałych, a w sytuacji gdy zakup dotyczyć będzie środka trwałego – w pozycji 43 i 44. Należy pamiętać ponadto, że zarówno sprzedawca, jak i nabywca zobowiązani są do złożenia deklaracji VAT-JPK. Informację VAT-27, deklarację VAT-7 i VAT JPK składa się za okresy miesięczne za pomocą środków komunikacji elektronicznej w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania transakcji. Deklarację VAT-7K należy złożyć w formie elektronicznej w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału.
Opublikowano na ten temat Matematyka from Guest Ile kosztuje 1 kg każdego z wymienionych towarow? 1. Węgiel- 390 zł za 1t- ile zł za 1 kg 4 zł za 100 g- ile zł za 1 kg zł za 25 dag- ile zł za 1 kg waniliowy-0,99 zł za 10g-ile zł za 1 kg zł za 200g- ile zł za 1kg za 1t-ile zł za 1 kg za 10g-ile zł za 1 kg Wynagradzam za dobra ODP Odpowiedź Guest 1. za kg2. 40 zł3. 30 zł 4. 99 zł 5. 26 zł 50 gr 7. 4 zł 50 gr 8. 54 zł
W ostatnim czasie obserwujemy największą falę bankructw w branży handlu owocami i warzywami. Bankrutują producenci, grupy producenckie jak i firmy prywatne. Czy można temu zapobiec? TAK, pod warunkiem, że sadownicy oraz podmioty wprowadzające owoce do sprzedaży zaczną prawidłowo liczyć koszty. Zastosowanie się do poniższych zasad pozwoli na uzyskanie wyższych cen zarówno dla producentów jak i grup producenckich czy firm prywatnych. Poniżej błędy, które prowadzą do braku rentowności z prowadzonej działalności: Brak kosztów amortyzacji w cenach sprzedaży Największy błąd w kalkulowaniu cen sprzedaży. Amortyzacja jest kosztem niepieniężnym lecz bardzo ważnym. Duża część producentów oraz firm otrzymała wsparcie przy budowie obiektów czy przy zakupie maszyn oraz środków transportu. Niestety maszyny się zużywają i wymagają serwisów, a budynki remontów. Nie uwzględniając w cenach sprzedaży kosztu amortyzacji, nie będziemy w stanie odtworzyć danego środka trwałego, co zagrozi dalszemu funkcjonowaniu gospodarstwa czy firmy. Już w tej chwili wiele grup nie jest w stanie sortować owoców na jakość ze względu na zniszczone maszyny, których koszty napraw przewyższają możliwości finansowe producentów. WSKAZÓWKA: Do 1 kilograma powinno się wkalkulowywać około 10 groszy kosztów amortyzacji. Brak kalkulowania tzw. „rozważek” Struktura sprzedaży w ostatnich latach zmienia się w stronę mniejszych opakowań. Głównymi klientami stają się sieci handlowe z dużą ilością indeksów. Jabłko jest konfekcjonowane i sprzedawane w opakowaniach od 1 kg do 6-7 kg. Zarówno przepisy, jak i klienci wymagają, aby w opakowaniach była minimum wymagana waga netto, więc podczas produkcji w każdym opakowaniu znajduje się więcej towaru, który jest oddawany bezpłatnie. Oczywiście im mniejsze opakowanie tym większa strata. I tak dla przykładu pakując torbę 1 kg na każdym opakowaniu mamy średnią stratę około 10 dekagramów, co daje 10 procent wartości sprzedaży. W firmach „rozważka” to około 3% towaru, co przy średniej wielkości grupie sprzedającej około 20 tys. ton, daje rocznie ponad 600 tys. kg towaru, który został załadowany bez wynagrodzenia. WSKAZÓWKA: Do 1 kg powinno się zatem kalkulować od 3 do 5 groszy kosztów „rozważki” w zależności od cen surowca. Brak kalkulowania tzw. „wysuszek” Średni czas rotacji jabłka w magazynie to około 30 dni. W tym okresie około 1 % masy jabłek wyparowuje, co przy średniej firmie daje ubytek w postaci 200 000 kg rocznie. WSKAZÓWKA: Do 1 kg powinno się kalkulować około 1- 2 groszy w zależności od cen surowca. Brak kalkulowania zwiększonej ceny zakupu przy sprzedaży jabłek o wyższych parametrach W związku w ciągłym podnoszeniem poprzeczek jakościowych przez odbiorców, owoce jakie są sprzedawane to tzw. „szyneczka” (owoce klasy premium). Aby je pozyskać, należy przesortować dwa razy więcej towaru. Otrzymany odpad jest praktycznie niesprzedawalny albo sprzedawalny w cenie drugiej klasy lub do przemysłu. Aby sprzedać 100 kg Ligola o wybarwieniu minimum 40 % i kalibrze 75/85, musimy przesortować przynajmniej 250 kg surowca, z którego większość później trafi do przemysłu lub zostanie sprzedana w cenach zakupu. WSKAZÓWKA: Oznacza to, że tak wyselekcjonowany towar powinien być wyceniany przynajmniej dwukrotnie drożej. Brak kalkulowania faktycznych kosztów pracy Koszty liczone są często na podstawie krótkiego wycinka pracy, kiedy to wydajności są „sztuczne”. W całorocznym procesie sortowania i pakowania jest wiele przestojów, awarii, jak również występuje bardzo duża rotacja pracowników, którzy w konsekwencji często nie są odpowiednio wydajni. Brak kalkulowania kosztów dostaw owoców do stacji pakujących oraz zwrotu skrzyń Czasy, kiedy to producent przywoził towar „na gotowo” się kończą. Każdego dnia musimy wywieźć skrzynie, a następnie zwieźć do stacji pakujących owoce. Samochody są nieefektywne przy takich kursach. W efekcie transport jest dużym składnikiem kosztów końcowych. Średni koszt transportu to około 3-6 groszy do kg (w zależności od odległości). Brak kalkulowania zwrotów, reklamacji Ze względu na obrót świeżymi owocami, reklamacje i zwroty nie są rzadkością i stanowią codzienność działań operacyjnych. Aby normalnie funkcjonować, musimy je brać pod uwagę. W szczególności w stosunku do wielu firm handlowych, które tylko pełnią rolę pośrednika i mają za zadanie zamknąć transakcję zawsze na plusie przerzucając ryzyko na dostawcę. Nie możemy zapominać, że sprzedajemy naturalny produkt który różnie potrafi się zachować. Przy marżach wynoszących czasami 1 % może się okazać, że wartość reklamacji decyduje o dalszym losie producenta/grupy producenckiej /firmy handlowej. Brak kalkulowania kosztów chłodnictwa i przechowalnictwa Aby zachować jakość sprzedawanego jabłka, powinniśmy bardzo wcześnie oferować towar z kontrolowanej atmosfery. Przechowalnictwo bardzo zwiększa cenę surowca. W szczególności po ostatnich podwyżkach cen energii sięgających 70 %! Do ceny jesiennej powinniśmy dołożyć koszty: transportu zwozu owoców skrzyń logistyki magazynowej zabezpieczeń przechowalniczych amortyzacji komór monitoringu jakości energii zaangażowania finansowego do jesiennego zakupu dużo większego odpadu produkcyjnego liczonego od wszystkich wyżej wymienionych kosztów kilkuprocentowej wysuszki. Brak kalkulowania w cenach sprzedaży kosztów certyfikacji Większe wymagania w stosunku do bezpieczeństwa naszych jabłek powodują, że w strukturze kosztów firmy certyfikacje i badania stanowią coraz większą pozycję. Integrowana Produkcja, Global Gap, HACCAP, BRC, badania laboratoryjne, firmy doradcze. Szkolenia to w średniej wielkości grupie wydatek na poziomie przynajmniej 300 000 zł rocznie! WSKAZÓWKA: Do kilograma powinno się doliczać dodatkowe 1-2 grosze. Oczywiście do powyższych kosztów dochodzą stałe koszty związane z: podatkami lokalnymi, administracją, produkcją, magazynowaniem, utrzymaniem ruchu, handlem, ubezpieczeniami, itp. Poniżej kalkulacja wyprodukowania jednego kilograma jabłka o wysokich wymaganiach jakościowych i wąskiej specyfikacji (jabłko klasy premium w kartonie 7 kg). Koszt kg jabłka dla wymagającego klienta. Jabłko premium. Koszt na kg Komentarz Jabłko do sortowania 1,00 zł koszt zakupu u producenta Koszty transportu do stacji pakującej 0,06 zł w zależności gdzie jest zlokalizowany dostawca od 0,03 zł do nawet 0,1 zł. Koszt ten również dotyczy odwiezienia opakowań. Jabłko gotowe do sortowania w stacji pakującej 1,06 zł koszt jabłka powiększony o koszty transportu Koszt uzyskania jabłka klasy premium 0,53 zł około 50 procent jabłek przy sortowaniu należy odrzucić za brak wystarczających parametrów(wybarwienia, wielkości, jędrności). Te owoce są niesprzedawalne lub sprzedawalne poniżej ceny ich zakupu. Jabłko po przesortowaniu (jabłko klasy premium) 1, 59 zł Pozostałe koszty ukryte a) amortyzacja 0,10 zł koszty amortyzacji budynków i maszyn b) rozważka 0,03 zł 3 proc. od średniej wartości surowca c) wysuszka 0,01 zł 1 proc. miesięcznej rotacji d) reklamacje 0,01 zł e) certyfikacje, badania 0,02 zł Jabłko do produkcji 1,76 zł a) koszty magazynowe, sortowania, pakowania 0,14 zł średni koszt za stacji pakujących Jabłko z kosztami pracy magazynu 1,90 zł Koszty opakowania dla jabłka „wytłoczka 7 kg” a) karton 0,26 zł średni koszt kartonu na 7kg owoców b) wytłoczka 0,04 zł koszt wytłoczki plastikowej. Do papierowej wytłoczki trzeba dodać 0,01 zł/kg. c) stiker 0,02 zł koszt stikera z jego naklejeniem d) paleta, kątownik, taśma, etykiety 0,03 zł średnie koszty paletyzacji Jabłko, EXW magazyn sprzedającego 2,25 zł koszty administracji, sprzedaży, zakupu, księgowości, logistyki, działu utrzymania ruchu, finansowe, energii, ubezpieczeń, podatków od nieruchomości 0,18 zł Jabłko, EXW magazyn sprzedającego z uwzględnieniem kosztów działalności operacyjnej 2, 43 zł Cena, za jaką powinno się oferować towar dobrej jakości na tzw. rampie Powyższa cena nie uwzględnia kosztów transportu oraz wielu innych mniejszych kosztów wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej, chociażby takich jak nieuregulowanie należności przez kupującego. Poniżej informacja jak liczą Włosi, Belgowie, Niemcy – poziom cen można określić dodając do ceny surowca kwotę: Jabłko luz – 0,18 EUR/kg Jabłko podwójna wytłoczka – 0,21 EUR/kg Jabłko pojedyncza wytłoczka – 0,23 EUR/kg Jabłko torba – 0,17 EUR/kg Jabłko tacka – 0,25 EUR/kg Powyższa kalkulacja jest jedynie wzorem przedstawiającym sposób ustalania ceny. Ponadto finalna cena jest regulowana poprzez wiele innych elementów, takich jak jakość, wybarwienie, rynki zbytu ,itd. Można powiedzieć, że w Polsce mamy niższe koszty pracy i to prawda, ale powinno się przyjmować takie stawki jak w/w, ponieważ mamy przynajmniej dwukrotnie mniejszą wydajność. We Włoszech sześcioosobowy zespół na linii pakuje około 4400 kg jabłka na godzinę, a w Polsce 1800-2200 kg i to przy ładnym surowcu. Należy przyznać, że w przeciągu ostatnich 5 lat wielu producentów, grup dostrzegło swoje błędy, zaczęło liczyć swoje koszty. Nadchodzi nowy sezon i warto jeszcze raz przyjrzeć się rosnącym kosztom i zadać sobie pytanie czy moje gospodarstwo, czy moja firma będzie jeszcze funkcjonować za rok? Jeżeli nieumiejętnie liczymy koszty, to ktoś za to będzie musiał zapłacić. Czy to będzie producent, firma? Na pewno nie klient – i będzie miał rację!
3,80zł : 1000=0,38zł2*10=20zł8,50 ..=34<-sam spróbuj :)0,95*100= 0,38złjagody 20złszynka 34złcukier waniliowy 95złmasło 21,50złpolędwica 44złcement 0,40złkawa 52złMam nadzieję że pomogłam :)
ile kosztuje 1 kg każdego z wymienionych towarów